Zapomeňte letos na čokoládový adventní kalendář z obchodu. Máme pro vás tip na kalendář, který nadchne vás i vaše děti. Zkuste odpočítávání do Štědrého dne s Nesladkářem.

Nesladkář - trochu jiný adventní kalendář

Nesladkář je originální adventní kalendář, který vyrábí Lucie Dědková. Lucie je maminka, lékárnice a výživová poradkyně, která si jednoho dne řekla, že v předvánočním čase se na děti valí ze všech stran všelijaké sladkosti, čokolády apod. Když bylo její dceři necelých 6 měsíců, přemýšlela jak na toto období vyzrát a své dítě neochudit o adventní odpočítávání. Čokoládové adventní kalendáře pro ni nepřicházely v úvahu, a právě tehdy se zrodila myšlenka Nesladkáře.

Lucie říká: Obecně mě totiž neuvěřitelně zlobí množství cukru ve všech produktech. Už v přesnídávkách od 4 měsíců je nacpaný cukr. Tvorbu závislosti na sladkém na nás potravinářský průmysl valí už od narození. Pro mnohé je těžké rozlišit, co a jak jíst, co dávat a nedávat dětem, jak být více bez cukru, lákadel je mnoho a zavádějících reklam ještě více. Nevidím totiž důvod, proč dávat dětem sladkost navíc jen proto, že se blíží Štědrý den.

Tento adventní kalendář nás strašně zajímá a proto jsme vyzpovídali jeho tvůrkyni Lucii Dědkovou.

Jak vznikl nápad nesladkého adventního kalendáře?
Když se mi narodila dcerka, od začátku jsem věděla, že ji budu chtít co nejdéle ochránit před cukrem, solí a průmyslově zpracovanými potravinami. I já se snažím jíst zdravě a navíc jsem lékárnice a výživová poradkyně, tak proč by ona měla jíst jinak. Takže se společně snažíme nesolit, necukrovat, mít víc domácích produktů než kupovaných. Zatím je malá (16měsíců), takže to bez problémů jde. Určitě jí nebudu chtít zakazovat sladké až do puberty. Ale čím déle to zvládneme, tím lépe. Věřím, že když jí dám kvalitní základ, tak že na něm bude moci stavět celý život - bude zdravá, plná energie atd.
No a když přišel náš první prosinec a já viděla ty tuny čokolády v obchodech, začala jsem přemýšlet, co s tím. Jak to budeme dělat my? (malé nebylo ještě ani 6 měsíců).
A pak mě jednou v noci napadlo, že adventní kalendář vyrobím. Že bude bez sladkostí a bude tak skvělý, že nebude chtít žádný jiný!
No a tak jsem začala přemýšlet nad konceptem. Do kalendáře jsem chtěla poznávání, tvoření, zábavu a společně strávený čas.
Vybrala jsem téma farma. Je nevánoční, ale během adventu se o Vánocích budeme bavit hodně, takže adventní kalendář jsem chtěla trochu jiný. Samozřejmě v něm Vánoce a advent a vánoční tradice jsou, ale je to v kombinaci s poznáváním světa. A druhý důvod pro farmu bylo, že zvířátka děti milují a že ho budeme moci brzy použít. Čekám, že příští Vánoce už ho pojedeme. Malé bude 2,5 roku.

Jak dlouho trvala realizace kalendáře od samotné myšlenky?
Od myšlenky skoro 6 měsíců. První návrh a náčrt byl udělaný za týden. Úkoly jsem také měla vymyšlené rychle. Nejhorší bylo se donutit to vše dát do nějaké graficky přijatelné podoby, čtivě to sepsat, udělat úvodní stránky, připravit fotky a najít tiskárnu a knihaře. V kostce, kreativní část byla hračka, technická byla náročná.
Ale plánuji udělat na příští rok několik dalších variant - betlém + 2 další. Doufám, že té technické práce bude o trochu míň, že už budu vědět, jak na to.

Nesladkář je úžasně vystihující. Byl to jasný název od samého začátku?
Ne. Název byl oříšek. Chtěla jsem něco unikátního. Nakonec jsem měla 3 copywriterky a tisíc návrhů, vybrala jsem Nesladkář.

V kalendáři jsou nádherné ilustrace. To vy sama?
Ano, všechny ilustrace jsou z mé ruky.

Kde jste brala inspiraci na obsah?
To přicházelo nějak samo. Znám život na vesnici a říkala jsem si, co by měla dcerka všechno poznat.

Proč byste doporučila koupit Nesladkář?
Protože je to nejlepší adventní kalendář. Je dělaný s láskou, pro mé vlastní dítě. Umožňuje dětem volně tvořit, poznávat, rozšiřovat si obzory, upevňovat hodnoty a trávit čas se svými nejbližšími.

Je Nesladkář možnost zakoupit někde mimo Váš e-shop?
Ano, prodává ho několik dalších eshopů (např. Jojky.cz, Booksforjoy.cz) Do budoucna plánuji spolupracovat i s nějakými kamennými obchody a dalšími eshopy. Teď je to v rozjezdu, začínám pozvolna.

Plánujete rozšířit nabídku?
Určitě. Příští rok chci další 2-4 témata. Určitě bude betlém. A o dalších se musím rozhodnout, v hlavě jich mám spoustu - les, zoo, svět, Čechy, Evropa, stroje, vesmír… Uvidíme.

Máte v hlavě nějaký další projekt?
V hlavě mám hromadu projektů, času na ně už méně. Navíc plánujeme rozšířit rodinu, takže možná budu ráda, že příští rok zvládnu další 3 varianty Nesladkáře a nezblázním se z toho.

Odkaz na eshop Nesladkáře zde.

Líbí se vám myšlenka nečokoládového adventního kalendáře?

nesladkar logo vetsi

 


Další články