Lettering - krásně psát zvládne každý

Před časem jsem nabyla dojmu, že potřebuji zlepšit svůj neúhledný rukopis. Plna odhodlání vrhnout se do krásného písma po hlavě jsem si koupila dvě knihy s teorií a několika příklady, také fixy, různě silné i štětcové. Přes veškeré pokusy kopírovat předtištěné vzory, nebylo to ono. Až hledání na Instagramu mi nabídlo profil Letterart.cz.

Lettering - krásně psát zvládne každý

Trefa! Místo plné inspirace, motivace a především možnost online kurzů, které vede zkušená grafička Tatiana Nemna. Nadšení pro umění a moderní kaligrafii Táňu v roce 2018 dovedlo k založení LetterArt School. Rozhodla jsem se s ní spojit a vypatat se na několik otázek, které by nám krásné psaní přiblížily.

Tatiano, možná se mi to zdá, nebo je to tím, že se na to zaměřuji, ale je pravda, že moderní kaligrafie je stále více kolem nás? Ať už to jsou trička, hrnečky, přáníčka?

Rozhodně se vám to nezdá. Skutečně je toho čím dál víc. Jsou to obrazy, různé oblečení, tašky, batohy, plátěnky, teď se dokonce lettering používá i v reklamních kampaních. Přidává to totiž odlišnost. Jak jinak se člověk může lišit, když počítačový font používají všichni? Ručně je to ale o něčem úplně jiném. Když 2 lidé napíší jeden a ten samý citát stejným fontem, stejně bude jiný.

Dokázala byste ze své zkušenosti vysvětlit, proč se lidé v době počítačové grafiky vracejí k učení psaní rukou?

Doba je taková. Všichni cvakají něco do počítače. Málokdo píše ručně, dokonce i poznámky raději namluví do telefonu. Postupně zapomínáme, co je to ruční tvorba. A právě proto teď pozorujeme návrat k hand-made. To, co bylo ještě nedávno samozřejmostí, je teď něčím výjimečným.

Co se týče třeba letteringu a kaligrafie (kromě toho, že je teď obrovská poptávka a je daleko větší možnost si psaním (při)vydělávat), je to i skvělý relax. Ani si nevšimnete, že jsou 3, 4 hodinky pryč, když se zaberete do práce. :) Je to právě kvůli tomu, že lettering a kaligrafie nabízí možnost odlišit se, udělat něco osobitého, svého, ne “mass market”. Dáváte do toho duši a je to i vidět. Když věnujete kamarádce ručně vyrobené přáníčko k narozeninám, vyvolá to v ní úplně jiné pocity než koupené, které dostávají všichni.

Mohla byste mi prosím popsat rozdíl mezi krasopisem, kaligrafií a letteringem?

Je to úplně jednoduché. Kaligrafie je umění krasopisu. Jsou to ručně psané nápisy, které se vytváří speciálním nástrojem (Parallel Pen, dámské perko, brushpen) a jedním tahem (pokud to jde). Písmenka se nedomalovávají. Je to umění “krásného psaní”.

Lettering je spojení různých stylů, fontů a ozdob v jedné kompozici. V letteringu se písmena nepíšou, ale kreslí. Já lettering miluju, protože v něm můžu kombinovat nekonečně mnoho různých fontů, stylů, ozdob, kompozic. Dává mi svobodu. Jak umístit slova do kompozice, čím vyplnit prostory, které náběhy a výběhy přidat, jaké ozdoby se tam hodí, je úplně na mně. Je to nekonečně kreativní práce, která ale má svá pravidla, co hodně pomůžou lidem, co sami sebe považují za nekreativní. Já ale věřím, že nekreativní lidé neexistují. Existují jen lidé, co v sobě tuhle superschopnost ještě neobjevili.

Ver a vesmir sa postara therapy dont waste your time

 Jak dlouho trvá, aby se průměrně šikovný člověk naučil „hezky psát“? 😊

Jako všude - záleží na přístupu. Když se člověk bude chtít učit sám, bude ztracený v obrovském množství nestrukturovaných informací, co jsou kolem nás. Učení pak může trvat roky. Ale jsou na světě lidi, kteří už všechny informace mají, roky s nimi pracují, ví, jak co nejlépe udělat a hlavně - umí to naučit.

Pod vedením takového člověka se nemusíte trápit s učením roky, ale zvládnete lettering už za pár měsíců. Právě proto jsem vytvořila online kurz Letter Artist. Abych lidem pomohla se posunout na kreativní cestě o několik mil dopředu za minimum času. Je online, takže ho můžete dělat odkudkoliv a kdykoliv. Každé video začínám tím, že vysvětlím, jak co udělat. Jak vytvořit fonty, kompozici, ozdobné prvky atd. Pak společně na každé lekci jednu kompozici vytvoříme. To pomáhá v učení asi nejvíc. Vidět, jak to dělají jiní a jen je napodobovat. Proto mají moji studenti krásné výsledky už od první lekce. Na konci každé lekce zadávám domácí úkol, který mi pošlou a já jim na něj dám i zpětnou vazbu. Okamžitě tak vědí, kde dělají chyby a kde se můžou zlepšit. Nově jsme přidali i možnost osobní konzultace jednou týdně, kde na Skypu probereme všechny chybky a možnosti zlepšení.

Hodně mých studentů už si letteringem i vydělává. Dělají přáníčka, plakáty, loga, diáře, svatební oznámení, tabule v restauracích a mnoho dalšího. Jsem na ně strašně pyšná.

Co k tomu pro začátek potřebuje?

Hlavně chuť. :) Pak tužku, gumu a papír. Nic jiného. Člověk si pak samozřejmě dokoupí dražší fixy, linery, nějaký super cool papír, ale pro začátek stačí investovat jen 50 Kč. Hodí se i pořádný kurz letteringu, protože ušetří to nejdražší, co máme. Čas.

Je nějaký druh písma, který je nejrozšířenější/nejoblíbenější?

Řekla bych, že to bude Antikva (tiskací patkový font, ve kterém máte třeba i své logo). Pak určitě falešná kaligrafie. Ta se teď používá nejvíce na přáníčkách, nadpisech atd. Hodně populární je teď brushlettering, ale ten je omezený jen jedním “stylem” psaní, což mně osobně přijde dost omezující. Mám ráda kombinování různých stylů a fontů.

kelimek hrnek prestan snit zacni zit

Kde všude je možné krásné písmo použít?

Všude. Úplně všude. :) Může to být na přáníčka, plakáty, trička, diáře, šálky, keramiku,... Jako vánoční dárek skvěle vypadá popsaná láhev vína nebo vánoční ozdoby.

Když to shrneme, tak v podstatě každý povrch může být ozdoben krásným písmem. Záleží jen na fantazii.

A kde používáte lettering vy?

Kromě toho, že pořád něco tvořím na iPadu, protože mě to neuvěřitelně baví, dělám na zakázku potisk triček, plátěnek i loga. Jinak mám poletteringovanou džínovou bundu, několik různých plátěnek, batůžek, zeď a spoustu jiných věcí, jako všechny diáře, okna a několik triček.

Kde všude můžeme čerpat inspiraci na písma? A kde na nápisy? Kde ji čerpáte vy?

Inspiraci může člověk čerpat všude. Písmo je všude okolo. Ne úplně všude je hezké, to je pravda, ale dá se najít spoustu inspirace třeba v kavárnách a obchodech, na Instagramu, YouTube, na Pinterestu a sledovat lidi, co tím žijí. Jde jen o to, naučit se dívat kolem sebe a všímat si toho, co vás zajímá. Sledujte Letterart.cz na Instagramu a Facebooku, dávám tam i práce studentů, které (i když se ještě učí) jsou opravdu inspirující.

Zdroj fotek: https://www.letterart.cz/


Další články